Drewno jest chętnie wykorzystywanym materiałem budulcowym i wykończeniowym we wnętrzu, zarówno tym urządzonym na modłę tradycyjną, jak i nowoczesną.
Obróbka drewna przeżywa istny renesans. Tytułowy rodzaj materiału wraca do łask, choć tak naprawdę drewno nigdy nie wychodziło z mody. Razem z technologicznym pędem współczesny rynek oferuje nam innowacyjne rozwiązania, a jednym z nich są nowoczesne narzędzia służące procesom obróbki drewna.
We wszystkich gałęziach przemysłu wykorzystywane są różnego rodzaju zbiorniki, służące do przechowywania surowców lub produktów.
Siedemdziesiąt lat temu, w 1950 roku, przedsiębiorca, wynalazca i wizjoner Carl Klingspor opracował produkt, który radykalnie zmienił proces obróbki metalu. Projekt szybkoobrotowych tarcz do cięcia zrewolucjonizował proces cięcia i szlifowania metalu. Klingspor i gama tarcz Kronenflex to dziś synonim efektywności, szybkości i bezpieczeństwa pracy.
Drewniane podłogi to inwestycja na lata. Są trwałe, ponadczasowe, a jednocześnie nadają niepowtarzalny klimat wnętrzu, w którym się znajdują. Wszystkie te cechy możliwe są w znacznej mierze dzięki odpowiedniemu procesowi obróbki drewna, bowiem o finalnym wyglądzie podłogi decyduje wiele ważnych czynników.
Od ostatniego remontu upłynął już jakiś czas. Meble, podłogi i płytki z czasem jednak znacząco tracą na swojej prezencji, a wszystko to przez fugi. Kiedy zaatakuje je wilgoć, grzyb czy chemia, wtedy spoiny czernieją i psują całą estetykę pomieszczenia. Czy musimy od nowa przechodzić przez cały proces remontu? Otóż nie, wystarczy wymienić fugi. Cały proces renowacji, wymiany złączenia nie jest kłopotliwy i każdy we własny zakresie może tego dokonać. Podpowiemy jak wymienić spoiny silikonowe, od czego zacząć, z jakich narzędzi skorzystać, aby praca przebiegła szybko i bezboleśnie.
Palenie drewnem w kominku może być czyste, wydajne i ekologiczne – i to jednocześnie! Aby jednak osiągnąć to wszystko, konieczne jest odpowiednie przygotowanie opału – a nie ma lepszego okresu, by to zrobić, niż lato. Sprawdzamy, jak prawidłowo sezonować drewno i poznajemy zalety tego rozwiązania!
Marka Chapel Parket chce jeszcze mocniej rozwija ideę zawartą w słowach „podłogi z własną historią”. Podczas tegorocznych targów DOMOTEX premierowo zaprezentowano produkt koncepcyjny - elementy wykonywane z ponad stuletniego drewna „z odzysku”.
Połączenie ognia i drewna budzi naturalny sprzeciw. Zgadza się - jednak nie w przypadku techniki znanej już w starożytnej Japonii. Mowa o Shou Sugi Ban – czyli obróbce termicznej drewnianych desek. Drewno uzyskane właśnie tą technika zyskuje coraz większą popularność wśród projektantów i inwestorów.
Zmienna aura wiosna, ostre słońce latem, wietrzna deszczowa jesień i niskie temperatury zimą. W naturze surowe drewno codziennie jest wystawione na działanie kapryśnych sił przyrody. Jeśli proces ten trwa latami, żywioły pozostawiają na materiale trwałe ślady, przez co zyskuje ono nowy, intrygujący wygląd.
Właściwie zaaranżowane wnętrza rozpoczynają się przede wszystkim od projektu. Na jego podstawie wykonuje się następnie niezbędne prace remontowe, ponadto dobrym projekt umożliwia określenie czasu realizacji prac, kosztów, jak również ilości materiałów niezbędnych do jego przeprowadzenia. Obecnie wiele osób próbuje samodzielnie zaaranżować swoje wnętrza. Często takie próby kończą się niezwykle ciekawymi i trafnymi stylizacjami wnętrz. Jednakże w przypadku pomieszczeń takich jak łazienka z prysznicem nie zawsze samodzielna próba może okazać się odpowiednią metodą.
Jesienią możemy podziwiać, jak liście zmieniają swe kolory, tworząc unikalne kompozycje kolorystyczne.
Wybór podłogi oraz niezbędnego do niej podkładu to długi i skomplikowany proces. Po wybraniu koloru, grubości, klasy ścieralności czy rodzaju zamka pozostaje już tylko jedno zadanie – dobór wykończenia. Ekspert z firmy Arbiton - wiodącego producenta i dystrybutora podłóg - wskazuje, na co zwrócić uwagę przy doborze listwy przypodłogowej.
Prace przy porządkowaniu drzewostanu na działce lub obróbce zakupionego drewna wymagają zaopatrzenia się w kilka podstawowych narzędzi. Ułatwiają one czynności związane z pielęgnacją, łupaniem i składowaniem drewna. Tym samym zapewniają właścicielom prywatnych posesji sprawne przygotowanie drewna na opał i bezpieczne sezonowanie zapasów. Jaki sprzęt warto skompletować?