Artykuł Dodaj artykuł

Lekkość cięcia z BLACK+DECKER

11-02-2015, 01:00

Logo BLACK+DECKERLuty i marzec to okres kształtowania koron drzew młodych lub cięć prześwietlających drzew starych. Usuwając suche oraz chore gałęzie dajemy miejsce młodym pędom, ułatwiając drzewu zdrowy wzrost wiosną. I chociaż wydawać by się mogło, że zima nie jest idealnym momentem do tego typu prac, to okazuje się, że nie stanowi ona wyzwania dla gatunków mrozoodpornych jak np. wiśnia, czy jabłoń. Zimowe cięcie należy zakończyć przed okresem wegetacyjnym, który startuje gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza. Wtedy drzewa „budzą się”, a cięcia mogłyby utrudnić ich rozwój.

Pilarka, BLACK+DECKERDo kształtowania koron drzew i cięcia gałęzi o średnicy powyżej 3 cm najlepiej wykorzystywać pilarki. Nowością rynkową są dwa modele akumulatorowe od BLACK+DECKER® - GKC1825L20 i GKC3630L20. Ich najważniejsze zalety to: niewielkie wymiary, niska waga oraz brak przewodu zasilającego. Pilarkami możemy więc łatwo i bez wysiłku manewrować wśród gałęzi drzew, nawet tych, które rosną w najdalszym zakątku ogrodu, gdzie nie mamy dostępu do sieci elektrycznej. Komfort pracy tymi narzędziami zwiększają ergonomiczna konstrukcja oraz ogumowany uchwyt. Co istotne, w pilarkach wykorzystano nowoczesne akumulatory 18V Li-Ion (GKC1825L20) i 36V Li-Ion (GKC3625L20), które utrzymują swój stan naładowania. Charakteryzują się one także długim czasem pracy oraz szybkim ładowaniem, które można rozpocząć niezależenie od stanu baterii. Konstruktorzy BLACK+DECKER® pamiętali także o bezpieczeństwie użytkowników i zainstalowali w pilarkach GKC1825L20 i GKC3630L20 funkcję zapobiegającą niekontrolowanym odbiciom, które występują podczas zetknięcia prowadnicy z ciętym elementem. Dla bezpieczniejszego transportu pilarki posiadają także ochronę prowadnicy.

Jak należy ciąć gałęzie? Pierwsze cięcie wykonuje się od dołu, 20 cm za „obrączką”, czyli zgrubieniem u nasady pnia. Następnie, kilka centymetrów dalej, należy piłować konar od góry, aby bezpiecznie odpadł od drzewa. W przypadku większych gałęzi może być potrzebne kilkukrotne powtórzenie tych czynności. Pozostałą część gałęzi trzeba wyrównać pod kątem 10-15 stopni od pnia. Pozwoli to drzewu stworzyć tkankę zabezpieczającą odsłonięte miejsce. Proces gojenia przyspieszy maść lub sztuczna kora dostępne w sklepach ogrodniczych.

Aby cięcia przebiegały łatwo, a pilarka miała długą żywotność należy ją systematycznie konserwować. Pomogą w tym dwie funkcje, w które wyposażono model GKC3630L20. Technologia beznarzędziowego napinania łańcucha ułatwia jego wymianę oraz umożliwia naprężenie bez rozkręcania obudowy. Z kolei automatyczny system smarowania łańcucha dba o sprawne działanie pilarki, nie powodując brudzenia i ściekania oleju.

Przycinanie gałęzi jest niezbędne w każdym ogrodzie. Jednak pilarki GKC1825L20 i GKC3630L20 są przydatne nie tylko podczas prac pielęgnacyjnych. Można je stosować także do cięcia drewna kominkowego i pni o szerokości do 30 cm.

Dane techniczne:

  GKC1825L20 GKC3630L20
Długość miecza 25 cm 30 cm
Wyłącznik bezpieczeństwa Tak Tak
Prędkość liniowa łańcucha 3.5 m/s 5 m/s
Hamulec łańcucha Nie Nie
Druga rękojeść Tak Tak
Typ łańcucha Funkcja zapobiegająca
odbiciom
Funkcja zapobiegająca
odbiciom
Liczba ogniw łańcucha 40 45    
Smarowanie łańcucha Manualne Samoczynne
Pojemność zbiornika na olej 53 ml 110 ml
Uzębiony grzebień oporowy Tak Tak
Masa 3.1 kg 3.8 kg
Wziernik kontroli poziomu oleju Tak Tak
Napięcie akumulatora 18V 36V
Typ akumulatora Li-Ion Li-Ion
Pojemność akumulatora 2.0 Ah 2.0 Ah
Wymienny akumulator Tak Tak
Ładowarka / Czas ładowania 400 mA / 5 godz. 2 A / 1,5 godz.
Liczba cięć z jednego naładowania 220 x 3,5 cm 560 x 3,5 cm
Antypoślizgowy uchwyt Tak Tak
Ochrona prowadnicy Tak Tak
Cena 749 PLN brutto 1296 PLN brutto

 

Podobne artykuły