Artykuł Dodaj artykuł

Schody do domu - najnowsze inspiracje, ciekawe pomysły i przydatne wskazówki

Schody do domu powinny być trwałe i estetyczne. Jakie materiały wybrać? Czy warto inwestować w schody drewniane? Wyjaśniamy i podpowiadamy komu zlecić wykonanie.

katzy slider 2022

Schody są elementem architektonicznym towarzyszącym człowiekowi od starożytności. Kiedyś stosowane w zamkach i katedrach, dzisiaj są powszechnie spotykane w budynkach użyteczności publicznej oraz w piętrowych domach. Wiele współczesnych projektów schodów nawiązuje stylem do przeszłości, ale też stale pojawiają się nowe trendy. Jakie są rodzaje schodów do domu? Z czego mogą być wykonane? Gdzie znaleźć rzetelnego wykonawcę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym krótkim przewodniku.

Schody do domu - znaczenie i najważniejsze cechy użytkowe

Schody spełniają nie tylko funkcję praktyczną, łącząc parter z piętrem budynku, są również ważnym elementem dekoracyjnym. W zależności od tego, na jaki styl się zdecydujemy, schody dodadzą wnętrzu nowoczesnego, klasycznego, ciepłego lub industrialnego stylu. Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu schodów jest ich bezpieczeństwo. Muszą być nie tylko solidne i stabilne, ale również powinny dawać bezpieczeństwo, a zastosowane materiały nie powinny tworzyć zagrożenia w przypadku niefortunnego kroku.

Schody do domu powinny być również wygodne, co oznacza, że poruszanie się po nich nie powinno być ograniczone ich wielkością. Równie ważna jest możliwość przenoszenia po schodach przedmiotów, mebli i elementów wyposażenia. Weźmy to pod uwagę na etapie projektowania, czasami trzeba bowiem przenieść na piętro fotel, sofę czy stół. Zbyt małe schody i wąskie klatki schodowe mogą być wówczas problemem.

Schody mogą być wykonane już na etapie budowy domu, a następnie wykończone dowolnym materiałem. W innym przypadku można zdecydować się na schody przygotowane w firmie stolarskiej i zmontowane na miejscu w domu inwestora. Schody tego typu są montowane już po zakończeniu budowy.

Schody powinny być przygotowane według pewnych określonych zasad ergonomii, wyznaczających między innymi średnie wielkości stopni i wysokości pomiędzy nimi. Chodzi o wygodę i bezpieczeństwo późniejszego użytkowania. Stopa musi stabilnie stanąć na stopniu. Proporcje są bardzo ważne, przy wielokrotnym korzystaniu ze schodów, ponieważ nasze ciało pracuje w określonym rytmie. Jeśli jest on zaburzony, wówczas odczuwamy dyskomfort. Schody powinny być tak zaprojektowane, aby zminimalizować ryzyko upadku lub poślizgnięcia.

Schody do domu

Schody wewnętrzne - popularne kształty i materiały

Schody wewnętrzne powstają w kilku najpopularniejszych kształtach. Wybór odpowiedniego kształtu zależy od układu domu lub mieszkania. Można o tym zdecydować na etapie projektowania i budowy domu lub dostosować wariant do istniejących warunków. Oto kilka najczęściej spotykanych kształtów:

  • schody jednobiegowe - to najczęściej spotykane schody ze względu na swoja prostotę i relatywnie najmniejsze koszty wykonania. Schody tego typu składają się z jednego tzw. biegu. Łatwo się je montuje i zajmują najmniej miejsca spośród wszystkich kształtów schodów,
  • schody dwubiegowe - to typ schodów złożony z dwóch biegów. Prezentują się bardzo okazale, ale wymagają półpiętra, bowiem biegną w przeciwnych kierunkach,
  • schody zabiegowe - to schody posiadające jeden lub kilka biegów pod różnymi kątami. Schody zabiegowe mogą być wyposażone w tak zwany spocznik, czyli płaszczyzna znajdująca się najczęściej w połowie schodów. Służy ona bardzo często do płynnej zmiany kierunku biegu schodów,
  • schody spiralne - zajmują najmniej miejsca i są zbudowane z jednego biegu skręconego spiralnie wokół słupa centralnego.

Schody mogą być wyprodukowane z różnych materiałów, w zależności od stylu w jakim jest utrzymane wnętrze. Najpopularniejszy materiał to drewno. Tutaj może być zastosowane drewno rodzime, jak buk, dąb, klon czy jesion. Do produkcji schodów można użyć również drewna egzotycznego.

Schody drewniane dodają pomieszczeniom ciepła i naturalności, natomiast metalowe, szklane i kamienne schody są bardziej odpowiednie do nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeni.

Schody do domu

Schody - rodzaje i style

Schody do domu można podzielić na kilka rodzajów ze względu na ich budowę. Inwestorzy mają wiele możliwości dostosowania schodów do charakteru swojego domu. Najważniejsze rodzaje schodów:

  • schody proste - są najpopularniejsze, ponieważ wymagają stosunkowo najmniej nakładów pracy i ilości materiału
  • schody kręcone znajdziemy w wielu nowych budynkach. Skręcają wokół swojej części centralnej części. Doskonale sprawdzają się w mniejszych obiektach, ponieważ zajmują mniej miejsca.
  • schody ażurowe - odznaczają się wyjątkową wizualną lekkością i wrażeniem przestronności. Schody zbudowane są na drewnianej lub metalowej ramie, do której przymocowane są stopnie.
  • schody dywanowe - to schody przeznaczone dla osób, które chcą wytworzyć w swoich pomieszczeniach przytulny, ciepły klimat. Stopnie są pokryte materiałem lub wykładziną, zapewniającą przyczepność i bezpieczeństwo.
  • schody obkładane na beton to często spotykany wariant schodów. Część nośna schodów powstaje już na etapie budowy domu. Następnie już w czasie prac wykończeniowych, betonowe schody są okładane drewnem, opcjonalnie z metalowymi elementami.

Podobnie jak większość mebli, również schody mogą być utrzymane w konkretnym stylu, pasującym do wnętrza. To może być styl klasyczny, odznaczający się bogatymi zdobieniami i większą ilością frezów, jeśli są to schody drewniane. Nowoczesne schody ze szklaną, metalową, drewnianą balustradą to rozwiązanie coraz częściej spotykane w naszych domach. Styl nowoczesny kładzie nacisk na prostotę i minimalizm, a uwagę przykuwa jakością materiałów. Schody w stylu industrialnym również zyskują popularność, ich wyróżnikiem jest efektowne połączenie drewna i metalu.

Schody do domu

Schody - dodatkowe elementy

Schody wewnętrzne stają się w pełni funkcjonalne dopiero wtedy, gdy są wyposażone we wszystkie dodatkowe elementy, zapewniające bezpieczeństwo domowników. Są to elementy konstrukcyjne mocowane do głównych części schodów, czyli stopni lub słupów nośnych i stropów, np. na piętrze. Najistotniejsze dodatkowe elementy schodów to poręcze, balustrady, tralki, barierki, ale mogą to być również listwy wykończeniowe. Do wyboru mamy różne rodzaje balustrad do schodów, mogą one być wykończone tralkami pionowymi lub listwami poziomymi. Najważniejsze, aby skutecznie uniemożliwiały przypadkowe wypadnięcie ze schodów.

Jak wybrać odpowiednie schody do domu i komu zlecić wykonanie?

Wiele czynników wpływa na to, jakie schody powinny się znaleźć w naszym domu. Najważniejsze, aby schody były dopasowane do ogólnego charakteru pomieszczenia. Kiedy już zdecydujemy się na określony styl, przychodzi czas na wybór materiałów. Warto wybrać materiał trwały i estetyczny, ponieważ najczęściej schody budujemy na lata.

Dlatego warto się zwrócić zamiarem zlecenia schodów do specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu schodów wysokiej jakości. Budową schodów zajmuje się firma Katzy, oferująca schody we Wrocławiu oraz w województwie opolskim. Przed wyborem rodzaju, stylu i materiałów na schody, warto zastanowić się nad każdym szczegółem, aby szybciej i dokładniej uzgodnić detale, a te z kolei są ważne podczas tworzenia kosztorysu i realizacji zamówienia.

Artykuł sponsorowany