Artykuł Dodaj artykuł

Jak wybrać idealną podłogę? Porady dla remontujących mieszkanie i wykańczających dom

Urządzanie wnętrza może wydawać się fascynujące i przyjemne, jednak nierzadko wiąże się z napięciem i stresującymi decyzjami. Jeden z najtrudniejszych wyborów dotyczy podłogi, która ma przecież służyć przez wiele lat. Sprawy nie ułatwia szeroki wachlarz rozwiązań o różnych właściwościach i wzorach – od drewnianych desek, po płytki i panele. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się trwałą i ponadczasową podłogą!

Jak wybrać idealną podłogę? Porady dla remontujących mieszkanie i wykańczających dom

Urządzanie wnętrza może wydawać się fascynujące i przyjemne, jednak nierzadko wiąże się z napięciem i stresującymi decyzjami. Jeden z najtrudniejszych wyborów dotyczy podłogi, która ma przecież służyć przez wiele lat. Sprawy nie ułatwia szeroki wachlarz rozwiązań o różnych właściwościach i wzorach – od drewnianych desek, po płytki i panele. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się trwałą i ponadczasową podłogą!

Podłoga nie tylko znacząco wpływa na aspekt wizualny i atmosferę pomieszczeń – musi także sprostać wymaganiom funkcjonalności i trwałości. Drewno cenione jest ze względu na swoje piękno oraz ciepło, jakie nadaje wnętrzom, potrzebuje jednak odpowiedniej pielęgnacji i jest wrażliwe na zmiany wilgotności czy zarysowania. Płytki doskonale sprawdzą się w łazience, kuchni i przedpokoju z uwagi na wodoodporność oraz łatwość czyszczenia, niestety chłód ceramicznej posadzki odstrasza przed układaniem jej na większych powierzchniach. Zaletami paneli winylowych są wodoszczelność, wytrzymałość na uszkodzenia oraz łatwość w codziennym utrzymaniu i montażu. Co więcej, mimo wykonania z syntetycznego materiału, są one nie do odróżnienia od podłóg z drewna lub kamienia – zarówno pod kątem wyglądu, jak i w dotyku. Jak więc znaleźć idealne rozwianie?

Dopasuj podłogę do swojego stylu życia

Szukając wymarzonej podłogi, łatwo dać się ponieść obecnym trendom wnętrzarskim. Inspiracje są pomocne w poznaniu własnego gustu oraz nakreśleniu ogólnego kierunku, w jakim chce się podążać urządzając dom czy mieszkanie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak przemyśleć, czy będące aktualnie na topie rozwiązania nie opatrzą się szybko oraz jak będą wyglądać po upływie lat.

– Podczas wyboru podłogi często kierujemy się jej estetyką, zapominając, że to, jak żyjemy, jest równie ważne. Praktyczność i dostosowanie do stylu życia domowników powinny iść w parze z pięknem, by każdy krok po naszym domu był krokiem pełnym komfortu – radzi Joyce van Waeleghem, główna projektantka belgijskiej marki Quick-Step, producenta luksusowych podłóg winylowych. – Miłośnicy chodzenia po mieszkaniu boso nie będą zadowoleni z zimnej, kamiennej posadzki, jeśli nie zdecydują się na ogrzewanie podłogowe. Właściciele czworonogów muszą się liczyć z tym, że sosnowy parkiet szybko straci urok pod wpływem pazurów zwierząt. Poszukując rozwiązania łączącego design i funkcjonalność, warto wziąć pod uwagę panele winylowe, które występują w różnych wzorach, wielkościach i opcjach ułożenia – również w jodełkę – wyjaśnia ekspertka.

Zwróć uwagę na niezbędne akcesoria

Poszukując podłogi idealnej nie można zapomnieć o niezbędnych akcesoriach jak chociażby listwy przypodłogowe. Ich zadaniem jest m.in. ochrona dolnych części ścian przed uszkodzeniem i zabrudzeniem, maskowanie kabli oraz – w przypadku paneli i drewnianych parkietów – zapewnianie szczelności i odpowiedniej pracy podłogi. Listwy mają też znaczący wpływ na aspekt estetyczny wnętrza i mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

Ogromne znaczenie ma wybór koloru listew – najbardziej uniwersalne są białe, w klasycznym stylu, które będą pasować zarówno do większości podłóg, jak i drzwi, okien czy mebli. Problemem mogą okazać się listwy perfekcyjnie dopasowane kolorystycznie do paneli – nie każdy producent posiada je w swoim asortymencie. Właśnie dlatego, aby uniknąć długich godzin na poszukiwaniu idealnego odcienia, bez pewności znalezienia go, lepiej zweryfikować dostępność odpowiednich listew jeszcze przed dokonaniem zakupu podłogi.

Rozważ kwestie montażu

Kluczowym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej podłogi może okazać się też jej… montaż! Profesjonalna ekipa remontowa nie powinna mieć kłopotów z układaniem płytek czy drewnianych desek, co jednak w sytuacji, gdy remont jest wykonywany na własną rękę? W tym przypadku samodzielna próba instalacji przez osobę bez większego doświadczenia może skończyć się niepowodzeniem i stratą materiału.

– Pod kątem łatwości instalacji zdecydowanie wygrywają podłogi winylowe – dzięki systemom zatrzaskowym, takim jak Unizip i Uniclic, panele łączą się ze sobą bez większego wysiłku. Pozwala to na szybką i łatwą metamorfozę wnętrza, zazwyczaj bez konieczności usuwania starego podłoża. Te z kolekcji Alpha Vinyl wyposażone są w zintegrowany podkład, dzięki czemu nie ma potrzeby rozkładania specjalnej warstwy izolacyjnej, zachowując przy tym komfort akustyczny i wodoszczelność. Oznacza to, że można je stosować we wszystkich pomieszczeniach – nawet w kuchni czy łazience – wyjaśnia Włodzimierz Rejek, ekspert marki Quick-Step.

Wybór podłogi do domu lub mieszkania bywa dużym wyzwaniem – ta decyzja kształtuje charakter naszego wnętrza na wiele lat i wpływa na komfort codziennego życia. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd i trwałość, ale też dodatkowe akcesoria, sposób montażu oraz styl życia. Rozpatrzenie tych aspektów z pewnością ułatwi znalezienie wymarzonej podłogi, która będzie odpowiadać potrzebom domowników i zachowa atrakcyjny wygląd mimo upływu lat.

Artykuł reklamowy