Artykuł Dodaj artykuł

Krzesła tapicerowane — czy ich pielęgnacja wymaga poświęceń?

Krzesła tapicerowane bez wątpienia należą do jednych z najbardziej eleganckich i prestiżowych mebli, jakimi można wyposażyć mieszkanie. Wiele osób ma jednak dosyć duże wątpliwości dotyczące utrzymania ich optymalnego stanu. Delikatny materiał może bowiem ulegać pewnym naruszeniom, przez co straci on pierwotny wygląd.

Krzesła tapicerowane — czy ich pielęgnacja wymaga poświęceń?

Krzesła tapicerowane bez wątpienia należą do jednych z najbardziej eleganckich i prestiżowych mebli, jakimi można wyposażyć mieszkanie. Wiele osób ma jednak dosyć duże wątpliwości dotyczące utrzymania ich optymalnego stanu. Delikatny materiał może bowiem ulegać pewnym naruszeniom, przez co straci on pierwotny wygląd. Czy jednak dbanie o tego typu krzesła rzeczywiście spędza sen z powiek użytkownikom? Okazuje się, że niekoniecznie. Pielęgnacja krzeseł tapicerowanych nie musi wymagać dużych poświęceń. Wystarczy zadbać o kilka czynności, dzięki którym będą one przez bardzo długi czas w dobrym stanie. Poniżej wyjaśniamy tajniki dbania o krzesła z materiałem.

Krzesła tapicerowane — czym są i jak wyglądają?

Krzesła tapicerowane to meble, które cechują się miękkim siedziskiem i oparciem, pokrytymi materiałami tapicerskimi. Tapicerka może być wykonana z różnych materiałów, takich jak skóra, welur, aksamit czy tkanina. Dzięki temu krzesła te są bardzo wygodne w użytkowaniu i doskonale nadają się do różnych pomieszczeń, takich jak salon, sypialnia czy jadalnia. Krzesła tapicerowane mogą mieć różne kształty i style — od klasycznych, aż do nowoczesnych. Często występują w wariancie tradycyjnym, jak i loftowym.

Niekiedy mogą posiadać dodatkowe zdobienia, np. w formie guzików czy frędzli. Ze względu na materiałowe obicia są wysoce estetyczne i uniwersalne. Choć mogłoby wydawać się, że dbanie o ich stan jest procesem wymagającym systematyczność, to przy odrobinie wysiłku można zrobić to dosłownie w kilka chwil. Przede wszystkim nie należy ich czyścić otwartym strumieniem wody, ani nawet ociekającą szmatką. Tapicerka jest materiałem, który nie lubi wody, dlatego należy unikać przemoczenia krzesła.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zasady dbania o krzesła tapicerowane — wszystko, co musisz wiedzieć Pielęgnacja krzeseł tapicerowanych nie musi wymagać dużych poświęceń, jednak regularne dbanie o nie pozwala na utrzymanie ich w dobrym stanie przez długi czas. Ważne będzie regularne ich odkurzanie, najlepiej za pomocą specjalnej szczotki. Jeśli jednak takiej nie mamy, to równie dobrze możemy użyć tradycyjnego odkurzacza. Uporządkowanie powierzchni tapicerowanej nie zajmie nam dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Aby utrzymać optymalny stan materiału, warto także zastosować się do trzech kolejnych rad: 

  • ekspozycja na światło słoneczne nie jest bezpieczna dla każdego materiału, dlatego lepiej krzesła nie trzymać na pełnym nasłonecznieniu; 
  • zastosowanie niektórych środków czystości może pomóc zachować optymalną kondycję skóry czy tkaniny — istnieje przynajmniej kilka preparatów zabezpieczających do tapicerki; 
  • większość rodzajów tapicerki można bezpiecznie prać, m.in. za pomocą specjalnego proszku — jeśli nasze krzesło mocno się pobrudziło, to bez problemu przywrócimy jego pierwotny stan

Artykuł sponsorowany

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.