Artykuł Dodaj artykuł

Narzędzia, które ułatwią przygotowanie drewna na opał i prace w ogrodzie

29-08-2019, 02:00

Prace przy porządkowaniu drzewostanu na działce lub obróbce zakupionego drewna wymagają zaopatrzenia się w kilka podstawowych narzędzi. Ułatwiają one czynności związane z pielęgnacją, łupaniem i składowaniem drewna. Tym samym zapewniają właścicielom prywatnych posesji sprawne przygotowanie drewna na opał i bezpieczne sezonowanie zapasów. Jaki sprzęt warto skompletować?

Zebraliśmy kilka propozycji, kierując się funkcjonalnością narzędzi i powtarzalnością wykonywanych prac, dzięki czemu narzędzia posłużą nam wiele lat. Przydadzą się ono zarówno na etapie przygotowania drewna, jak również obróbki i ułożenia go w przeznaczonym do tego miejscu. Jakie narzędzia warto mieć w przydomowym warsztacie?

Kleszcze do drewna YATO

Kleszcze do drewna przeznaczone do bezpiecznego przenoszenia pni. Modele YATO YT-79904, YT-79905 i YT-79907, wykonane ze stali, zaciskają się samoczynnie pod wpływem ciężaru, wbijając ostre szczęki w przenoszony materiał. Tym samym stabilizują pień. Rękojeści wykonane z profilowanego tworzywa gwarantują pewny chwyt i bezpieczeństwo pracy.

Hak do przenoszenia drewna YATO

Hak do przenoszenia drewna służy do wyciągania i przemieszczania kłód. Ostry koniec mocno wbija się w drewno, zapewniając jego bezpieczne i łatwe podnoszenie. Model YT-79910 ma 265 mm długości. Został wykonany z pręta stalowego o średnicy 10 mm. Powierzchnia jest lakierowana. Posiada poprzeczną, ergonomiczną rękojeść osłoniętą nakładką z tworzywa, która gwarantuje pewny chwyt.

Haki do wyciągania i przenoszenia pni YATO

Haki do wyciągania i przenoszenia pni. Wąskie ostrza z zębami ułatwiają wbijanie się nawet w zamarznięte i oblodzone pnie, jednocześnie zapobiegając ich wysuwaniu się. Haki YATO YT-79915 oraz YT-79916 mają ostrza wykonane ze stali o twardości 38–40 HRC, grubości 4 mm i długości 190 mm. Aluminiowe, profilowane trzonki z lakierowaną powierzchnią stanowią dodatkowe zabezpieczenie warstwy wierzchniej. Posiadają mocne, nitowane połączenia elementów. Antypoślizgowe uchwyty z tworzywa zakończone wygiętym haczykiem zapobiegają wyślizgiwaniu się narzędzi z dłoni, ułatwiając przenoszenie pni.

Dźwignia do obracania pni YATO

Dźwignia do obracania pni wyposażona w hak umożliwia podważanie, odwracanie i przemieszczanie pni. Wykonana z odkuwanej stali, z lakierowaną powierzchnią, zapewnia trwałość i skuteczność w wymagających pracach. Dźwignia YATO YT-79901  jest zakończona dużym, wahliwie zamocowanym stalowym hakiem o długości 200 mm i grubości 14 mm, co – przy długości całkowitej urządzenia 830 mm – pozwala skutecznie obracać kłody. Rękojeść pokryta miękkim tworzywem zwiększa pewność chwytu.

Łuparki do drewna YATO

Łuparki do drewna przeznaczone do ręcznego rozłupywania drewna opałowego. Pozwalają na łatwe przygotowanie drobnych szczap do kominka, pieca, kuchni. Model YT-79940 posiada żeliwną, odlewaną podstawę z pięcioma zębami stabilizującymi obrabiane drewno. Nóż rozłupujący został zamocowany na osi standardową śrubą M12. Wymiary podstawy: 355 x 40 mm i noża: 680 x 8 mm zapewniają idealne warunki do obróbki niewielkich szczap drewna. Rękojeść w antypoślizgowej, gumowej osłonie zapewnia dobry chwyt. Możliwość przykręcenia do ściany stwarza dodatkowe opcje wykorzystania, stabilizację, wygodę, dopasowanie do warunków gospodarczych. W zestawie są 4 kołki rozporowe o średnicy 10 mm z wkrętami o średnicy 6 mm, stalowy pierścień zabezpieczający przed przypadkowym użyciem oraz elementy do mocowania na ścianie, dzięki którym narzędzie jest od razu gotowe do użycia.

W modelu YT-79943 napęd klina jest generowany naciskiem stopy. Rozłupywanie drewna do pieca czy kominka jest ciche, bezpieczne i nie forsuje użytkownika. Siła nacisku 12 kN (~1,2 T) oraz wymiary łuparki pozwalają obrabiać pnie do 430 mm długości i średnicy w zakresie 60-180 mm. Można ją ustawić w szopie, garażu lub na zewnątrz pomieszczeń. Korzystając z łuparki chronimy kręgosłup przed nadmiernym wysiłkiem. Przygotowanie drewna do kominka staje się lżejsze i bardziej wydajne.

Składany koziołek do drewna YT-79925 YATO

Składany koziołek do drewna YT-79925 jest niezwykle wygodny podczas piłowania. Specjalna konstrukcja pozwala na przecinanie pni bez konieczności ich przesuwania, dzięki rozstawie wsporników. Są one wyposażone w mocne zęby, które skuteczni stabilizują drewno. Maksymalna dopuszczalna średnica obrabianych pni wynosi 250 mm. Kozioł wytrzymuje obciążenie do 150 kg. Wykonany jest z ocynkowanej blachy stalowej, zaś elementy łączone są śrubami M8.

Pocięte i połupane drewno na opał wymaga właściwego składowania. Możemy ułożyć je w stos pod ścianą domu, z zachowaniem odpowiedniej odległości, która zapobiegnie powstawaniu pleśni i wilgoci i zapewni właściwą cyrkulację powietrza w przestrzeniach pomiędzy kłodami i ścianą. Inną możliwością jest przechowywanie go pod wiatą lub w drewutni. Ważne jest, aby drewno zabezpieczyć od podłoża i z wierzchu, np. okryciem, a także zmieniać ułożenie co kilka miesięcy. Zapewni to odpowiednie osuszenie drewna przez cały czas jego sezonowania. Możemy również sprawdzać je wilgotnościomierzem, np. YATO YT-73140 lub YT-73141, który pozwala na łatwy i precyzyjny pomiar. Umożliwia sprawdzenie wilgotności drewna do kominków, wędzarni i pieców. Należy pamiętać, że wilgotność drewna kominkowego nie powinna przekraczać 20%.

Zestaw ręcznych narzędzi przydatnych do prac w ogrodzie i przygotowania drewna opałowego warto wyposażyć także w siekierę, piłę i sekatory do gałęzi. Znajdziemy je w ofercie wielu producentów, również marki YATO, z łatwością dobierając odpowiadające nam parametry, funkcje i estetykę.

Podobne artykuły