AFJ DOMY z BALA Sp. z o.o.	Teknamotor Sp. z o.o. Signu Design

Artykuł Dodaj artykuł

Obróbka drewna - jakie narzędzia powinno się do niej wykorzystywać?

11-07-2019, 02:00

Obróbka drewna - jakie narzędzia powinno się do niej wykorzystywać?

Obróbka drewna wymaga odpowiednich narzędzi - bez względu na to, czy właśnie rozpoczynamy z nią przygodę czy też posiadamy już w tym temacie spore doświadczenie. Inwestycja w dobrej jakości narzędzia pozwoli nie tylko na precyzyjne wykonanie wszelkich prac stolarskich, ale także wprowadzi do pracy wiele wygody oraz czasowych oszczędności.

Po pierwsze, jednym z najważniejszych narzędzi potrzebnych każdemu stolarzowi, jest piła do drewna. To właśnie od niej w dużej mierze zależy zarówno to, z jaką jakością, jak i jaką precyzją będzie wykonane cięcie. Warto wyposażyć się także w piłę jednouchwytową. Do najpopularniejszych zalicza się otwornicę, płatnicę oraz grzbietnicę. Jeśli jednak będzie nam potrzebny sprzęt do wycinania desek lub fornirów z belek drewnianych, wówczas z pomocą przyjdzie nam piła ramówka.

Jakość materiałów ma znaczenie

Kolejne w kolejce do podstawowego wyposażenia warsztatu powinno ustawić się dobre jakościowo dłuto. To umożliwia modelowanie i usuwanie drewnianych elementów w miejscach, do których dostęp jest znacznie utrudniony. Niemniej potrzebna przyrżnia stolarska. Z pomocą tego narzędzia możliwe będzie przycinaniu długich elementów (na przykład listewek) pod różnym kątem. Oczywiście w celu skompletowania sprzętu można pomyśleć o różnej maści elektronarzędziach.

Inwestując w narzędzia warto jest dokładnie sprawdzić, z jakich materiałów je wykonano. Dobrym jakościowo jest stal na narzędzia do obróbki drewna NMV/ 1.2842. Jest to stal narzędziowa do pracy na zimno. Charakteryzuje się wysoką twardością oraz dużą hartownością. Nie bez znaczenia pozostaje również jej odporność na ścieranie, a także duża skrawność ostrza. Bardzo ważne jest to, że ten gatunek stali nierdzewnej wykazuje dużą trwałość noża, a poza tym jest mało podatny na odkształcenia w trakcie cieplej obróbki. Materiał ten świetnie odnajduje się między innymi w produkcji płyt tnących i noży talerzowych, a ponadto wykrojników i frezów do drewna.

Podobne artykuły