Artykuł Dodaj artykuł

Emalia do drewna

01-04-2019, 02:00

Emalia do drewna to produkt, który pomoże nam uporać się z wykończeniem bądź renowacją rozmaitych przedmiotów bądź konstrukcji. Czym charakteryzują się emalie do drewna i jakie są możliwości ich zastosowania?

Jak wybrać emalię do drewna?

Emalia do drewna jest stworzona z myślą o malowaniu tego rodzaju materiału. Pozwala ona na nadaniu naszym przedmiotom wymarzonego, pożądanego przez nas wyglądu.

Emalia do drewna
Oprócz tego daje możliwość odnowienia go, by znów wyglądał jak nowy. Odpowiednio dobrana emalia jest niezastąpionym produktem i dzięki niej jesteśmy w stanie uzyskać trwały, zadowalający estetycznie efekt. Zanim dokonamy wyboru konkretnej emalii do drewna powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań:
  1. Co lub jaką powierzchnię zamierzamy malować?
  2. Czy emalia ma być stosowana na zewnątrz czy do wewnątrz?
  3. Na jakim efekcie końcowym nam zależy?
  4. Jaka dokładnie emalia nas interesuje?

Dopiero po udzieleniu sobie odpowiedzi na te pytania możemy szukać konkretnego produktu. Ich oferta na rynku jest bowiem bardzo szeroka i łatwo się pomylić podczas dokonywania wyboru

Emalie do drewna

Emalie do drewna są bardzo zróżnicowanymi środkami. Różnią się składami oraz sposobem rozcieńczania, a oprócz tego przeznaczeniem i powłoką, którą tworzą. Dzieli się je na emalie ftalowe oraz akrylowe.

Emalie akrylowe są produktami o uniwersalnym zastosowaniu. Rozcieńcza się je za pomocą wody. Nie posiadają one drażniącego węch zapachu. Często są stosowane do malowania drewna we wnętrzach pomieszczeń. Znakomicie nadają się też do renowacji części wchodzących w skład architektury ogrodowej.

Emalie ftalowe (alkilowe) rozcieńcza się za pomocą rozcieńczalnika. Poza tym wyróżnia je charakterystyczny, mocny zapach – dlatego też najlepiej używać ich na zewnątrz, na otwartej przestrzeni. Powłoka przez nie wytwarzana jest niezwykle wytrzymała, wyróżnia się odpornością na powstawanie zarysowań czy na ścieranie.

Emalie do drewna można zatem stosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Nadają się do malowania ogrodzeń, ram okiennych, barierek, drzwi oraz wielu innych.

Oferta emalii do drewna

Wśród emalii do drewna można znaleźć środki we wszystkich możliwych kolorach. Są one dostępne w pełnej palecie barw. Znajdziemy zatem zarówno tradycyjne brązy (nawiązujące do odcieni drewna), jak i wiele innych kolorów: granat, zieleń, fiolet, róż, biel itd. Jeżeli z jakiegoś powodu nie uda nam się znaleźć emalii w interesującym nas kolorze, to możemy użyć tradycyjnego białego preparatu i zabarwić go odpowiednim pigmentem.

Emalie do drewna różni także stopień połysku, który daje wytwarzana przez nie powłoka. Wyróżniamy powłoki matowe, półmatowe, satynowe, w połysku oraz w półpołysku. W ofercie emalii znajdują się również preparaty transparentne oraz kryjące.

Podobne artykuły