Artykuł Dodaj artykuł

Jakie kleje do drewna wykorzystuje się w przemyśle meblarskim?

Obróbka drewna i łączenie elementów wiąże się z użyciem odpowiedniego kleju. Musi on być nie tylko trwały, ale także bezpieczny w użytkowaniu. Jakie więc kleje stosować?

Obróbka drewna i łączenie elementów wiąże się z użyciem odpowiedniego kleju. Musi on być nie tylko trwały, ale także bezpieczny w użytkowaniu. Jakie więc kleje stosować?

Jakie kleje do drewna wykorzystuje się w przemyśle meblarskim?

W domu najlepszy polioctanowy

W warunkach domowych najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są kleje polioctanowe. Biała barwa i specyficzny zapach to charakterystyczne cechy tego produktu. Możemy nimi skleić praktycznie wszystko. Drewno twarde, miękkie, materiały drewnopochodne, a nawet inne powierzchnie – to wszystko jest możliwe dzięki klejowi polioctanowemu. Część z nich jest nawet szybkoschnąca, co tylko podkreśla ich praktyczność. Do ich użycia nie potrzebujemy specjalnych narzędzi. Po nałożeniu i wyschnięciu spoina staje się przezroczysta i trudna do usunięcia. Dlatego w trakcie aplikacji uważajmy na przypadkowe zabrudzenie innych powierzchni. Jeśli do takiego dojdzie, szybko usuńmy je, by nie pozostawić śladów.

Co do mocniejszych spoin?

Jeśli jednak chcemy przyklejać drewniane schody, to klej polioctanowy będzie zbyt słaby. Potrzebujemy spoiwa, które bardzo silnie połączy elementy i będzie odporne na różne czynniki. W taki wypadku najlepiej postawić na kleje poliuretanowe. Są one znacznie mocniejsze od polioctanowych, dzięki czemu skutecznie połączą nawet ciężkie elementy. Działają one jednak dość agresywnie na drewno, przez co nie nadają się one do drobniejszych elementów. Kleju poliuretanowego nie powinniśmy także stosować w miejscach, w których będzie on narażony na działanie promieni UV. Osłabiają one bowiem strukturę spoiny i mogą doprowadzić do jej odpadnięcia.

Kleje do drewna używane w przemyśle meblarskim

W przemyśle solidne kleje to gwarancja wieloletniego użytkowania różnych produktów z drewna. Dlatego też producenci stawiają na coraz to lepsze rozwiązania. Do rożnych połączeń stosuje się różnego rodzaju kleje. Spoiwa alifatyczne są jedną z wielu opcji. Posłużą nam do tapicerowania czy łączenia drewna z laminatami. Pod tym adresem możesz sprawdzić, jakie kleje do drewna oferuje polska firma Fobaro. Produkty spełniają wszelkie międzynarodowe normy jakości i bezpieczeństwa. Do oklejania forniru zaleca się zarówno kleje do stosowania na zimno, jak i gorąco. W przypadku profili meblowych najskuteczniejsze są natomiast kleje termotopliwe np. Klej Hot Melt firmy Rayt MA-6241 ESPECIAL. Gwarantuje on nie tylko wytrzymałość, ale także czystość linii produkcyjnej. To bardzo istotne, ponieważ znacząco wpływa na szybkość procesu, ale również na żywotność maszyn aplikujących klej. Dobierając więc odpowiedniej jakości spoiwa wpływamy bezpośrednio na kilka elementów. Dynamiczny rozwój rynku meblarskiego w Polsce jak również rosnąca produkcja i eksport sprawia, iż producenci odchodzą od nieekonomicznych i czasochłonnych metod produkcji. Poszukują efektywnych, oszczędnych i wydajnych sposobów, które znacząco redukują czas pracy. Najlepszym rozwiązaniem, w którym klejone powierzchnie można poddawać obróbce niemal natychmiast jest zastosowanie klejów kontaktowych w sprayu. Są to kleje do różnorodnych materiałów tj. płyty wiórowe, MDF, sklejki, laminaty, obrzeża i wiele innych.