Artykuł Dodaj artykuł

Jak postarzyć drewno?

29-10-2018, 01:00

TARTAK GRÓDKÓW logo

Postarzane drewno może stanowić interesujący element dekoracyjny we wnętrzu. Świetnie prezentuje się w mieszkaniu urządzonym w stylu industrialnym, shabby chic czy vintage. Drewno o nieidealnej powierzchni, nadgryzione upływem czasu lub udające wielowiekowe wprowadza wyjątkowy klimat, dlatego też inwestorzy chętnie po nie sięgają. W jaki sposób można samodzielnie, bez specjalistycznej wiedzy, postarzyć drewno?

Postarzanie drewna TARTAK GRÓDKÓW

SPOSÓB PIERWSZY: PRZY UŻYCIU SZLIFIERKI KĄTOWEJ

Wystarczy odrobina kreatywności, aby ze zwykłej deski, jaką oferuje na przykład tartak Katowice, przygotować funkcjonalną półkę lub konsolę do przechowywania drobnych przedmiotów lub książek. Do postarzenia drewna niezbędna jest szlifierka kątowa wraz ze szczotką drucianą. Włączenie szlifierki na wysokie obroty sprawia, że po przyłożeniu jej do powierzchni na drewnie zaczną pojawiać się oznaki zmęczenia materiału. Drewno jest szczotkowane po to, aby móc wybrać z niego miękką część i pozostawić twardsze słoje. Następnie malujemy je przy użyciu bejcy, czekamy, aż wyschnie. Gdy deska jest sucha, za pomocą papieru ściernego, zawsze wzdłuż kierunku słojów, robimy przetarcia.

SPOSÓB DRUGI: Z WYKORZYSTANIEM PASTY ROZJAŚNIAJĄCEJ

Innym sposobem na postarzenie drewna stosowanego jako materiał wykończeniowy jest wykorzystanie do tego celu bejcy, pasty rozjaśniającej, wełny stalowej, utrwalacza i wosku. Pierwszym krokiem, do którego trzeba przystąpić, jest wtarcie w drewno bejcy w wybranym przez siebie kolorze. Następnie, po odczekaniu, aż bejca wyschnie, zabieramy się z nałożenie pasty rozjaśniającej. Gdy deska całkowicie wyschnie (w tym celu najlepiej odczekać dobę), należy za pomocą stalowej wełny, kawałek po kawałku, delikatnie ścierać pastę wybielającą, odsłaniając kryjącą się pod nią warstwę. Można sobie również pomóc drobnoziarnistym papierem ściernym. Na koniec postarzaną powierzchnię wystarczy wykończyć odrobiną wosku lub oleju, pamiętając przy tym, aby wybrany produkt był pozbawiony rozpuszczalnika w składzie (ten jest w stanie zniweczyć efekty osiągnięte przez pastę wybielającą).

Źródło: Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Drzewnego GRÓDKÓW sp. z o.o.

Artykuł został dodany przez firmę

Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Drzewnego GRÓDKÓW sp. z o.o.

Firma z wieloletnią tradycją. Przerabiamy głównie materiał sosnowy. Produkujemy materiały budowlane, konstrukcyjne, skrzynie, palety nietypowe, itp. Naszymi klientami są firmy zagraniczne oraz odbiorcy krajowi. Posiadamy certyfikaty: ISO, IPPC 1

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły