Artykuł Dodaj artykuł

Wózki paletowe - bez tajemnic!

Trudno byłoby wymienić wszystkie branże, w których wykorzystuje się obecnie wózki paletowe. Dzięki niskiej cenie, uniwersalności i wydajności w krótkim czasie zyskały one szerokie grono zwolenników, którzy wykorzystują je w celu ułatwienia i usprawnienia swojej codziennej pracy magazynowej.

Wózki paletowe - bez tajemnic!

Trudno byłoby wymienić wszystkie branże, w których wykorzystuje się obecnie wózki paletowe. Dzięki niskiej cenie, uniwersalności i wydajności w krótkim czasie zyskały one szerokie grono zwolenników, którzy wykorzystują je w celu ułatwienia i usprawnienia swojej codziennej pracy magazynowej. Wózki paletowe są także nieodzownym elementem zawodu jakim jest stolarstwo. Dziś jednak zaprezentujemy Wam kilka interesujących faktów, na ich temat, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia!

Nie ma chyba obecnie osoby, która nie wiedziałaby jak wygląda wózek paletowy. Nie musisz być wcale przedsiębiorcą, handlowcem czy pracownikiem magazynu, aby na co dzień, prawie na każdym kroku, stykać się z tymi pojazdami.

Wózki paletowe, podobnie jak wózki widłowe służą głównie do wykonywania prac magazynowych - rozładunku palet z ciężarówek, przewożenia ich na niewielkie odległości, sprawnego składowania oraz załadunku. Jak to się stało, że wózki paletowe na stałe wpisały się w przestrzeń magazynową? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu!

Krótka historia wózków paletowych

Od wieków ludzie starali się znaleźć ekonomiczne sposoby na ułatwienie swojej pracy. Jednak historii wózków paletowych nie będziemy rozpoczynać od dziejowego wynalazku, jakim było wynalezienie koła. Przenieśmy się raczej nieco później do XX wieku, czyli rozkwitu przemysłu i handlu, w którym pojawiła się potrzeba wynalezienia i wykorzystania wózków transportowych.

Pierwsze wózki, które moglibyśmy dziś nazywać mianem widłowych (choć ich wygląd znacząco odbiegał od tych, które możemy znaleźć tu), powstawały jeszcze przed i w trakcie wojny, będąc wykorzystywane także w celu usprawnienia logistyki armii (do dziś wykorzystuje się specjalistyczne wózki widłowe w tym celu).

Znacznie później, bo dopiero pod koniec lat 40-tych zaprezentowano pierwszy, stworzony przez szwedzką firmę BT Industries, wózek paletowy.

Natomiast kilkanaście lat później, rok 1961 stał się początkiem dla popularyzacji znanej nam dziś tzw. “europalety”. Powstała ona w celu ułatwienia i ujednolicenia systemu transportowego, a jej normy jej wytwarzania obowiązują po dziś dzień.

Wraz z wprowadzeniem jednolitego systemu paletowego, nastąpił szalony rozwój i wprowadzanie na rynek wielu nowych europejskich firm zajmujących się produkcją wózków paletowych i widłowych.

Rodzaje wózków paletowych

Wyróżnić można 3 główne typy wózków paletowych, które różnią się pod względem budowy, udźwigu oraz napędu. Są to:

  • wózki paletowe ręczne,
  • wózki paletowe elektryczne,
  • wózki paletowe z masztem.

Wózki paletowe - bez tajemnic!

Wózki ręczne to najbardziej popularny a jednocześnie najtańszy rodzaj wózków paletowych. Odznaczają się raczej niewielkim udźwigiem, prostą budową oraz łatwością obsługi. Jednak ich główną wadę stanowi konieczność użycia siły do przetransportowania ładunków. Warto jednak zaznaczyć, iż dostępne obecnie na rynku modele wózków paletowych ręcznych są produkowane tak, aby wysiłek fizyczny podczas ich obsługi był jak najmniejszy. Wprowadza się także liczne udogodnienia, np. dodatkowy hamulec ręczny czy szybka pompa podnoszenia, tak aby konsekwentnie podnosić komfort pracy osoby obsługującej wózek.

(Jesteś zainteresowany wózkami paletowymi ręcznymi? Znajdziesz je tu.)

Wózki paletowe elektryczne to niejako bardziej zaawansowane wersje wózków ręcznych. Ten typ pojazdów przeznaczony jest głównie do średnio intensywnych prac, ze względu na większy, niż w przypadku modeli ręcznych, udźwig. Głównym atutem wózków paletowych elektrycznych jest zastosowany w nich napęd, dzięki któremu ich obsługa jest prosta i przyjemna. Intuicyjne sterowanie i dobra manewrowość to kolejne zalety, które warto podkreślić w przypadku tych maszyn.

W tej kategorii, wśród dostępnych na rynku modeli wyróżniamy wózki paletowe z platformą dla operatora, miejscem siedzącym dla operatora oraz prowadzone spoza pojazdu.

(Jesteś zainteresowany wózkami paletowymi elektrycznymi? Znajdziesz je tu.)

Wózki paletowe elektryczne z masztem charakteryzują się zdecydowanie największym udźwigiem spośród wymienionych powyżej wózków paletowych. Dzięki temu przygotowane są do wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych i wymagających operacji paletowych oraz pracy na długich dystansach. Przez zastosowanie masztu nie tylko wzrasta ich maksymalny udźwig, ale także wysokość podnoszenia ładunków.

Tak samo jak wózki paletowe elektryczne, tak i wózki paletowe z masztem dostępne są w wersji prowadzonej ręcznie oraz z platformą przeznaczoną dla operatora.

( Jesteś zainteresowany wózkami paletowymi elektrycznymi z masztem? Znajdziesz je tu.)

Czego nie wiesz o wózkach paletowych!

Wózki paletowe, wbrew pozorom, mogą znacznie różnić się między sobą i być wykorzystywane na odmienne sposoby. Chcesz wiedzieć więcej o wózkach paletowych? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ciekawostkami dotyczącymi tych pojazdów!

Paleciaki

Wózki paletowe potocznie nazywa się paleciakami. Nazwa pochodzi oczywiście od palet, które są transportowane przez te pojazdy.

Stalowe wózki paletowe

Wydawać by się mogło, że wózki paletowe sprawdzają się głównie w miejscach takich jak hipermarkety i hurtownie, czy magazyny oraz zakłady pracy, w których konieczny jest transport popularnych palet. Nic bardziej mylnego!

Z pewnością niewielu z Was wie, ale wózki paletowe wykorzystywane są także w branżach takich jak drukarstwo czy przemysł farmaceutyczny! Jak to możliwe? Do pracy wymagających przestrzegania ścisłych norm związanych z higieną (lub w środowisku korozyjnym) używa się specjalnych wózków paletowych wykonanych w całości ze stali nierdzewnej (tego typu wózki znajdziecie np. w ofercie marki Cesab), które są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu.

Wózki paletowe - bez tajemnic!

Uprawnienia na wózki paletowe

Nie wszystkie wózki paletowe wymagają uzyskania uprawnień w celu ich obsługi. Aby prowadzić wózki paletowe ręczne (o maksymalnej wysokości podnoszenia wideł nie większej niż 30 cm) wystarczy wziąć udział w krótkim szkoleniu BHP, które powinien zorganizować zakład pracy oraz uzyskać imienne zezwolenie pracodawcy, ponieważ pojazdy te nie podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego.

Inaczej jest w przypadku wózków paletowych elektrycznych i z masztem (choć dopuszczalne jest także posiadanie wyłącznie imiennego zezwolenia obowiązującego na terenie obecnego zakładu pracy). W celu uzyskania bezterminowych uprawnień, powinno się podejść do państwowego egzaminu na (minimalnym) poziomie III WJO, przeprowadzanego przez Urząd Dozoru Technicznego.

Inne wózki paletowe

Jak już wspomnieliśmy na rynku spotkać można więcej interesujących modeli wózków paletowych. Są to m.in

  • wózki paletowe z wagą - bardzo pomocne podczas kompletowania zamówień,
  • wózki paletowe nożycowe - których widły mogą być wykorzystywane także jako stoły robocze,
  • wózki paletowe z długimi widłami - ułatwiające transport ładunków wielkogabarytowych.

Podsumowanie

Wózki paletowe - bez tajemnic!

Wózki paletowe bezsprzecznie jeszcze przed długi czas będą z powodzeniem wykorzystywane w średnich i niewielkich przedsiębiorstwach, gdzie znacząco poprawiają komfort pracy, usprawniając pracę rozładunkowe oraz przyśpieszając proces transportu bliskiego. Ich ergonomiczna budowa, prosta, intuicyjna obsługa i niska cena sprawia, że przedsiębiorcy chętnie w nie inwestują.

Warto jednak pamiętać, iż jeśli potrzebujesz bardziej wydajnych maszyn, o większym udźwigu i wysokości podnoszenia, powinieneś zainwestować w tradycyjne i bardziej efektywne wózki widłowe (o których więcej dowiesz się na www.manitou24.pl).