Artykuł Dodaj artykuł

Zalety i wady budowy stropu z belek drewnianych

Strop to pozioma przegroda, oddzielająca pomieszczenia kondygnacji wyższej od pomieszczeń kondygnacji niższej oraz przenosi obciążenia pochodzące od ciężaru własnego i ciężaru użytkowego. Strop może być drewniany (z belek stopowych drewnianych) lub murowany.

Zalety i wady budowy stropu z belek drewnianychStrop to pozioma przegroda, oddzielająca pomieszczenia kondygnacji wyższej od pomieszczeń kondygnacji niższej oraz przenosi obciążenia pochodzące od ciężaru własnego i ciężaru użytkowego. Strop może być drewniany (z belek stopowych drewnianych) lub murowany. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat zalet i wad stropów drewnianych skonstruowanych z belek stropowych.

W przypadku gdy planujemy zastosowanie drewnianej konstrukcji, powinniśmy zdecydować się na nie przy wyborze projektu domu pod względem technologii budowy. Drewniany strop to cieńsze ściany nośne i lżejsze fundamenty.

Zalety stropów drewnianych

Strop drewniany oparty jest na technologii szkieletowej. Składa się z konstrukcji nośnej, ale wykonanie dodatkowo warstw podłogowych i sufitowych jest konieczne dla uzyskania odpowiedniej izolacji akustycznej i cieplnej. Ściany domu wykonanego w takiej technologii (technologii szkieletowej) same w sobie stanowią izolację termiczną.

Do wykonania stropu drewnianego używa się drewnianych belek stropowych. Jedną z zalet domu z drewnianym stropem jest mniejszy koszt i krótszy czas budowy w stosunku do budowy domu ze stropem murowanym. Budowa to w gruncie rzeczy montaż elementów, które łączone są za pomocą gwoździ i metalowych łączników. Układanie belek stropowych to zajęcie stosunkowo proste i mało czasochłonne. Sama budowa dzięki temu nie wymaga robienia przerw technologicznych, jak to ma miejsce przy stropach monolitycznych i gęstożebrowych – można od razu przejść do następnego etapu.

Zaletą domu ze stropem drewnianym jest również mniejszy koszt i szybki czas budowy domu, a także brak ograniczeń co do budowy jeśli chodzi o porę roku i warunki pogodowe. Bierze się to stąd, iż jedyną pracą tzw. mokrą konieczną do wykonania (betonowanie, murowanie) jest wykonanie fundamentów. Belki drewniane są lekkie, cała konstrukcja jest więc również lekka (nawet do 50%). Pozwala to na zaoszczędzenie na fundamentach domu oraz transporcie materiałów na budowę, który powinien być tańszy. Reasumując - wykonanie powinno zamknąć się w okresie 3 miesięcy (podczas gdy budowa domu murowanego to czas 6-12 miesięcy, a często znacznie dłużej), a budowę można przeprowadzić również zimą, przy ujemnych temperaturach.

Szkielet z belek stropowych drewnianych łatwo rozbudowywać, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla rodzin o rosnących potrzebach. Dom oparty na konstrukcji szkieletowej mają również taką zaletę, że ich powierzchnia użytkowa jest większa niż w przypadku domów murowanych, a to za sprawą mniejszej grubości ścian zewnętrznych. W domu o konstrukcji szkieletowej można również wymieniać instalacje, np. na instalacje wykorzystujące najnowsze rozwiązania.

Wady belek drewnianych

Konstrukcje drewniane są łatwopalne i jest to ich największą wadą. Jest na to jednak rada – należy wykonać jako warstwę podłogową gładź cementową o grubości 3-5 cm, natomiast do wykonania sufitu użyć ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych.

Problemem mogą być też drgania. Aby drewniane belki stropowe nie drgały, aby zabezpieczyć lżejszą niż murowaną konstrukcję przed drganiami, należy ją dociążyć. Wykorzystuje się w tym celu piasek i warstwy suchego jastrychu.

Innym problemem, z jakim można się spotkać jest możliwość zawilgocenia, czego efektem może być pękanie, pleść lub ataki szkodników. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić wyborowi firmy i materiałów, z którego wykonuje się konstrukcje. Firma powinna zatrudniać doświadczonych fachowców, a drewno powinno być lite, odpowiednio zabezpieczone i o odpowiednim poziomie wilgotności (standardowo do 18% i do 23% w przypadku gdy konstrukcja jest na otwartym powietrzu). Jeśli skorzystamy z pomocy fachowej firmy, będziemy cieszyć się więc stabilnym domem.