google

  stolarstwo, drewno, meble

  Kursy walut 20.05.2019
  1 USD
  3.8543
  -0.0002
  1 EUR
  4.2995
  -0.0077
  1 CHF
  3.8189
  -0.0007
  1 GBP
  4.9117
  -0.0156
  1 RUB
  0.0597
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jakie wybrać okna?

  Jesteś podczas budowy domu? A może remontujesz swoje mieszkanie? Dowiedz się, jak wybrać okna, które będą zdawały egzamin przez długi czas i na jakie parametry należy zwrócić uwagę.

  Okna drewniane, PCV czy aluminiowe?

  Na samym początku należy zaznaczyć, że zakup okien to inwestycja na wiele długich lat. 

  Jakie wybrać okna?
  Warto wziąć pod uwagę znanych i sprawdzonych producentów, którzy stosują coraz to nowsze technologie. Okna w domu mają przede wszystkim dostarczać dzienne światło, a także zapewniać doskonały przepływ powietrza. Dobre jakościowo produkty będą także chronić przed hałasem czy włamaniem. Jeśli chcesz zainwestować w okna na lata, musisz liczyć się z większymi kosztami. Finansowo mogą pomóc pożyczki pozabankowe.

  Jednym z kryteriów, które brane jest pod uwagę podczas kupna okien, jest materiał wykonania. Tak naprawdę, zarówno drewno, PCV, jak i aluminium, mogą mieć doskonałe parametry techniczne. Okna plastikowe są bardzo popularne i występują w wielu kolorach czy kształtach. To także rozwiązanie uniwersalne i łatwe w utrzymaniu czystości. Okna drewniane są klasyczne i ponadczasowe, a sam materiał odporny na różne warunki atmosferyczne. Z kolei, okna aluminiowe są eleganckie i także wytrzymałe.

  Ważne współczynniki, które mają wpływ na ochronę

  Pierwszym ważnym parametrem technicznym jest współczynnik przenikania ciepła U w, który dotyczy zarówno ramy okiennej, jak i szyby. Jest on uregulowany prawnie i powinien wynosić maksymalnie 1,1 W/(m2K). Im mniejszy ten parametr, tym lepiej, ponieważ świadczy to o mniejszej ilości przedostawania się ciepła z budynku na zewnątrz.

  Kolejnym parametrem jest współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g, czyli ilość przenikania światła do wnętrza. Im wyższy, tym więcej będzie przedostawać się energii do wnętrza. Zimą to korzystne rozwiązanie, jednak latem słońce będzie dogrzewać pomieszczenia. Można jednak zamontować rolety, które rozwiążą problem. Średnia wartość współczynnika g powinna wynosić 35-45%.

  Ostatnim współczynnikiem, który jest bardzo istotny, to przepuszczalność światła L t. Nie ma na rynku takich okien, które będą przepuszczać 100% dostarczanego światła.

  Im lepsze parametry techniczne okien, tym będą one droższe. Warto jednak przemyśleć zakup, aby czuć pełen komfort podczas użytkowania oraz zaoszczędzić pieniądze np. na ogrzewaniu. Jeśli chcesz dołożyć pieniądze do swoich oszczędności, warto wziąć pod uwagę pożyczki pozabankowe.

  Ilość szyb oraz izolacja akustyczna

  Na rynku istnieją okna, które mają 2 lub 3 szyby. Im większa ilość, tym lepiej wpłynie to na parametry cieplne. Okna trzyszybowe będą lepiej chronić wnętrze przed zimnym powietrzem z zewnątrz. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest izolacyjność akustyczna okna. Im bardziej hałaśliwe otoczenie, np. przy ruchliwej ulicy, tym lepiej wybrać produkty z wyższym współczynnikiem Rw. Średnio wynosi on 30-32 dB. Jeśli mieszkasz tuż przy torach lub na zatłoczonym osiedlu, lepiej zainwestować w okna, które mają powyżej 40 dB. Wpłynie to na Twój komfort podczas mieszkania. Im większy wskaźnik Rw, tym okna są droższe, jednak warto wziąć pod uwagę, że po jakimś czasie, hałas z otoczenia może stać się uciążliwy. Przydadzą się dodatkowe środki finansowania, takie jak pożyczki pozabankowe. W oknach tarasowych i balkonowych przydadzą się także dodatkowe zaczepy antywłamaniowe. Będziesz czuć się bezpieczniej.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.