google

  stolarstwo, drewno, meble

  Kursy walut 22.07.2019
  1 USD
  3.7869
  0.0014
  1 EUR
  4.2480
  -0.0112
  1 CHF
  3.8571
  0.0091
  1 GBP
  4.7205
  -0.0167
  1 RUB
  0.0601
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Czy warsztat stolarski potrzebuje kompresora?

  Aby odpowiedzieć na to pytanie należy na początku zastanowić się o jakim warsztacie stolarskim mówimy. Ma znaczenie czy jest to warsztat domowy czy profesjonalny warsztat stolarski. Jeżeli traktujemy stolarstwo hobbystycznie, czyli po prostu lubimy pracę z drewnem i nie będziemy przerabiać dużych jego ilości, na początku na pewno nie będziemy potrzebowali sprężarki. Do domowego użytku wystarczą nam narzędzia ręczne, które mają dodatkową zaletę – są tańsze. No chyba że znajdziemy dla kompresora jeszcze inne zastosowanie np. pompowanie kół w naszym samochodzie.

  Czy warsztat stolarski potrzebuje kompresora?, Zszywacz pneumatyczny w warsztacie stolarskim

  Zszywacz pneumatyczny w warsztacie stolarskim

  Natomiast profesjonalny warsztat stolarski z całą pewnością nie obejdzie się bez sprężarki. Sprężone powietrze zasili w sposób bezpieczny ważniejsze narzędzia pneumatyczne i urządzenia używane w warsztacie, a przez to przyczyni się do większej automatyzacji pracy. Dzięki temu będzie możliwe wykonywanie pracy szybciej i bardziej efektywnie. Pomogą w tym narzędzia pneumatyczne takie jak szlifierki, frezarki, wiertarki czy wyrzynarki. Sprężonym powietrzem zasilane są również imadła, okleiniarki, piły panelowe, strugarki czterostronne oraz centra obróbcze.

  Zalety narzędzi pneumatycznych w stolarstwie

  Jest wiele powodów dla których warto wyposażyć warsztat w narzędzia pneumatyczne. Po  pierwsze w stosunku do narzędzi elektrycznych charakteryzują się znacznie większą mocą, a  więc są bardziej wydajne. Po drugie narzędzia pneumatyczne są kilkakrotnie bardziej trwałe, a przy tym lżejsze. Po trzecie ich praca wyklucza możliwości wystąpienia iskry, a tego nikt sobie w warsztacie stolarskim nie życzy. No i wreszcie kwestia kosztów: chociaż narzędzia pneumatyczne są droższe w zakupie to są znacznie tańsze w naprawie i eksploatacji.

  Pistolet do malowania natryskowego

  Pistolet do malowania natryskowego

  Ile potrzebujemy sprężonego powietrza?

  Jeden z ważniejszych parametrów, jaki musimy znać przed zakupem kompresora, to zapotrzebowanie na sprężone powietrze przez nasz warsztat. Można go określić biorąc pod uwagę wszystkie posiadane narzędzia i urządzenia potrzebujące sprężone powietrze. Te informacje znajdziemy w dokumentacji technicznej lub możemy o to poprosić producentów urządzeń.

  Następnie musimy sprawdzić ile z tych urządzeń będzie pracowało na raz, co z kolei jest zależne od ilości osób zatrudnionych w warsztacie. Na tej podstawie określamy wielkość i rodzaj sprężarki, która zaspokoi nasze potrzeby. Jeżeli z naszych obliczeń wynika, że sprężone powietrze jest nam potrzebne sporadycznie lub tylko przez krótki czas, najprawdopodobniej nasze zapotrzebowanie pokryje sprężarka tłokowa z dużym zbiornikiem.

  Przy okazji warto poruszyć kwestię kompresora tłokowego olejowego i bezolejowego. Jeżeli sprężone powietrze nie ma bezpośredniego kontaktu z finalnym produktem, sprężarka olejowa będzie dobrym wyborem. Jeżeli jednak mamy na przykład pneumatyczne pistolety do malowania to koniecznie trzeba pomyśleć o osuszeniu i filtracji sprężonego powietrza.

  Kompresor to nieodzowny element profesjonalnych warsztatów stolarskich

  Kompresor to nieodzowny element profesjonalnych warsztatów stolarskich

  Natomiast nie ma co rozważać kupna kompresora bezolejowego, który chociaż ma wiele zalet jest znacznie droższy w  zakupie.

  Jeżeli mamy duży warsztat lub zakład stolarski, a także gdy planujemy zakup nowych urządzeń, powinniśmy rozważyć kupno sprężarki śrubowej. Warto w tym miejscu wspomnieć o zaletach sprężarki śrubowej w  stosunku do kompresora tłokowego. Przede wszystkim to sprężarka śrubowa ma znacznie większą sprawność energetyczną tzn. przy tej samej mocy silnika elektrycznego produkuje większe ilości sprężonego powietrza. A to z kolei przekłada się na koszty energii elektrycznej, której kompresor śrubowy zużywa mniej. Kolejne jej zalety to znacznie większa żywotność, możliwość pracy ciągłej, możliwość ustawienia ciśnienia czy wreszcie niski poziom hałasu.

  Jakie ciśnienie musi osiągać kompresor?

  To drugi parametr, który jest bardzo ważny przy wyborze sprężarki. I wbrew oczekiwaniom najważniejsze nie jest ciśnienie maksymalne osiągane przez urządzenie. Bardziej interesuje nas ciśnienie minimalne. Aby prawidłowo dobrać kompresor musimy sprawdzić największe ciśnienie minimalne wymagane przez urządzenia lub narzędzia, które będą nim zasilane. Mając te ciśnienie musimy dodać opory przepływu na instalacji pneumatycznej i ewentualnym układzie oczyszczania sprężonego powietrza czy zbiorniku. Uzyskana wartość będzie wartością minimalną, jaką musi dostarczyć nasz kompresor.

  Wartość maksymalna ciśnienia sprężarki zależy od jej typu. Zdecydowaną przewagę mają sprężarki śrubowe, w których różnica między ciśnieniem minimalnym i maksymalnym może wynosić 0,5 bar. Nie ma w tym wypadku konieczności nabijana zbiornika wysokim ciśnieniem. A to przekłada się na nasze rachunki za energię elektryczną.

  Śrubowa sprężarka powietrze SM12

  Śrubowa sprężarka powietrze SM12

  Przy okazji ciśnienia warto wspomnieć o zbiorniku ciśnieniowym, którym musi być dostosowany do pracy ze sprężarką. Ale jaki wybrać? Czy o objętości 50 litrów będzie dla mnie dobry?

  Przede wszystkim nasz zbiornik sprężonego powietrza musi posiadać zawór bezpieczeństwa ustawiony powyżej ciśnienia maksymalnego sprężarki. Oczywiście musi być zaprojektowany na ciśnienie wyższe niż ciśnienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa. I tu ponownie widać zalety kompresora śrubowego.

  Sprężarka tłokowa chłodzona powietrzem nie jest przystosowana do pracy ciągłej i musi „odpoczywać”. Stąd aby zapewnić stałe dostarczanie sprężonego powietrza wymaga zastosowania znacznie większego zbiornika. Jego wielkość można obliczyć biorąc pod uwagę czas spadku ciśnienia z maksymalnego do minimalnego przy pracujących wszystkich urządzeniach – ten czas musi zapewnić odpoczynek dla naszej sprężarki tłokowej.

  Manometr

  Manometr

  Ponadto kompresor tłokowy musi nabijać zbiornik do wyższego ciśnienia np. 10 bar mimo że z naszych wyliczeń wynika, że na narzędziach potrzebujemy 6 bar. Tak więc sprężarka mogła by mieć ciśnienie maksymalne 8 bar. Czyli w przypadku kompresora tłokowego potrzebujemy zbiornika przystosowanego do wyższego ciśnienia – a to jaki i jego wielkość przekłada się na dodatkowe koszty.

  Dodatkowy argument za sprężarkami śrubowymi w zakładzie stolarskim to możliwość odzyskania do 96% energii elektrycznej zużywanej przez sprężarkę. Najłatwiej jest to zrobić kierując powietrze chłodzące kanałem wentylacyjnym do pomieszczenia, które chcemy dogrzać. Ale to jest temat na inny artykuł.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.