google

  stolarstwo, drewno, meble

  Kursy walut 22.07.2019
  1 USD
  3.7869
  0.0014
  1 EUR
  4.2480
  -0.0112
  1 CHF
  3.8571
  0.0091
  1 GBP
  4.7205
  -0.0167
  1 RUB
  0.0601
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Czujniki zegarowe – co warto wiedzieć?

  Ci, którzy rozpoczynają naukę w zawodzie tokarza, muszą zapoznać się z podstawowymi urządzeniami pomiarowymi wykorzystywanymi w codziennej pracy. Jednym z nich jest czujnik zegarowy. Poszczególne elementy jego budowy, mechanizm działania i najpowszechniejsze sposoby wykorzystania omawiamy w poniższym tekście.

  Czujniki zegarowe – co warto wiedzieć?
  Czym jest czujnik zegarowy i z jakich elementów się składa?

  Czujnik zegarowy jest jednym z urządzeń pomiarowych, wykorzystywanych w pracach warsztatowych, w szczególności w tokarstwie, które wiąże się z obróbką mechaniczną elementów wykonanych z metalu i stali. Jego zadaniem jest dokonanie pomiaru odchyłki względem wymiaru wzorcowego. Wysoki poziom precyzji sprawia, że czujniki zegarowe wykorzystuje się również w zakładach produkcyjnych oraz w pracach laboratoryjnych. Dokładność pomiaru przyrządu wynosi 0,01 mm.

  Czujnik zegarowy składa się z elementów takich jak:

  • końcówka do podnoszenia i opuszczania trzpienia pomiarowego,
  • duża wskazówka,
  • mała wskazówka,
  • podziałka pomocnicza,
  • pierścień służący ustawieniu tarczy,
  • ustawny wskaźnik tolerancji,
  • tuleja trzpienia,
  • trzpień pomiarowy,
  • przekładnia zębata,
  • końcówka pomiarowa.

  Wynik odczytuje się, patrząc na okrągłą skalę, zwaną też podzielnią. Ruch trzpienia może być różny, w zależności od rodzaju urządzenia. Wśród najpopularniejszych są trzpienie bazujące na łożyskowaniu ślizgowym (tak jak ma to miejsce w przypadku czujnika zegarowego). Można się również spotkać z łożyskowaniem tocznym, które jest typowe dla głowic indukcyjnych. Ponadto, trzpienie – w zależności od rodzaju mierzonej powierzchni – mogą być zakończone końcówką o płaskim, kulistym lub pryzmatycznym kształcie.

  Obecnie na rynku spotkać można zarówno tradycyjne urządzenia starego typu o odczycie analogowym, jak również ich nowsze odpowiedniki, które są wyposażone w wygodny elektroniczny wyświetlacz umożliwiający cyfrowy odczyt pomiaru. Każde z nich spełnia normy DIN lub PN.

  Jakie są najpopularniejsze rodzaje zastosowań czujnika zegarowego?

  Czujnik zegarowy, choć jest urządzeniem pomiarowym o dość wąskim zakresie zastosowań, w niektórych dziedzinach stanowi jeden z najbardziej praktycznych przyrządów do tworzenia stanowisk pomiarowych o pewnym stopniu automatyzacji. Jest nieodzownym elementem średnicówek, wspierając prawidłowy pomiar średnic otworów. Znajduje również zastosowanie we frezarkach CNC i tokarkach, służąc do mierzenia nacisku i wychyleń elementów ruchomych i powierzchni roboczej. Czujnik zegarowy jest nieodzownym przyrządem pomocniczym dla wszystkich konstruktorów maszyn.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.