google

  stolarstwo, drewno, meble

  Kursy walut 24.05.2019
  1 USD
  3.8436
  -0.026
  1 EUR
  4.2989
  -0.0118
  1 CHF
  3.8327
  -0.0016
  1 GBP
  4.8768
  -0.0084
  1 RUB
  0.0595
  -0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Spalinowa czy elektryczna? Jaką piłę łańcuchową wybrać?

  Piła łańcuchowa to jedno z narzędzi niezbędnych w każdym warsztacie. Przydaje się zwłaszcza w domach z ogrodem, a także wszędzie tam, gdzie pracuje się z drewnem. Choć urządzenia te kojarzy się głównie z modelami spalinowymi, rynek obfituje także w akumulatorowe piły łańcuchowe.

  Spalinowa czy elektryczna? Jaką piłę łańcuchową wybrać?
  Okazuje się, że mogą one nie tylko dorównać tym na benzynę, ale i pod wieloma aspektami je przewyższyć. Jakie są podobieństwa pomiędzy oboma tymi wariantami, a jakie różnice?

  Zalety i wady spalinowych pił łańcuchowych

  Piły łańcuchowe to urządzenia, które muszą zapewniać maksymalną wydajność. Cechują się dużą mocą, dzięki czemu można ciąć nimi grube elementy bardzo twardych materiałów. Zakres mocy modeli spalinowych waha się pomiędzy 1,4 kW a 6,4 kW. Zdecydowanie więc można na nich polegać. Inny ich atut to mobilność – nie potrzebują przewodu, dzięki czemu można pracować z nimi w każdych okolicznościach. Dzięki solidnej konstrukcji są też bardzo wytrzymałe – intensywna eksploatacja w trudnych warunkach na pewno im nie zaszkodzi.

  Z drugiej strony są to urządzenia dość ciężkie i hałaśliwe. Użycie benzyny w oczywisty sposób przekłada się na generowanie spalin i przykrych zapachów. Korzystanie ze spalinowej piły łańcuchowej na osiedlu domków jednorodzinnych może więc poskutkować niezadowoleniem sąsiadów. Warto też zaznaczyć, że eksploatacja takiego narzędzia będzie bardziej kosztowna niż w przypadku modelu elektrycznego.

  Zalety i wady elektrycznych pił łańcuchowych

  Piły elektryczne nie wymagają benzyny – wystarczy podłączenie ich do prądu. Najczęściej trzeba zapewnić im stały dostęp energii, choć na rynku można się też spotkać z modelami akumulatorowymi. Przewaga pił elektrycznych nad spalinowymi przejawia się choćby w kosztach eksploatacji – taki rodzaj zasilania jest znacznie tańszy niż paliwo. Ponadto modele tego typu nie generują spalin i są dużo cichsze niż ich benzynowe odpowiedniki. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie mogłyby komuś przeszkadzać.

  Piły elektryczne nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim cechują się raczej mniejszą mocą, która przekłada się na słabszą wydajność. Nie jest to jednak reguła. Częściej problemem bywa zasięg przewodu, który znacznie utrudnia pracę. Nie można skorzystać z takiego narzędzia bez dostępu do prądu. Kłopot pojawia się więc w lasach czy na działkach. Na szczęście producenci oferują takie rozwiązania jak łańcuchowe piły akumulatorowe. Są lekkie i można je łatwo przenosić. Nie wymagają kabli ani paliwa. Jedyna troska to konieczność naładowania baterii, które pracować będą przez określony czas. Niemniej urządzenia tego typu stanowią doskonałą alternatywę dla pił spalinowych.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.