google

  stolarstwo, drewno, meble

  Kursy walut 25.05.2018
  1 USD
  3.6686
  0.0096
  1 EUR
  4.3022
  0.0069
  1 CHF
  3.6956
  0.0066
  1 GBP
  4.9061
  0.0005
  1 RUB
  0.0596
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak chronić powierzchnie drewniane? Wybrać lazurę, bejcę czy lakier?

  Jak chronić powierzchnie drewniane? Wybrać lazurę, bejcę czy lakier?Szeroka oferta produktów do ochrony i impregnacji drewna powoduje, że konsumenci coraz częściej miewają poważne problemy z rozeznaniem się na rynku. W artykule podpowiadamy, czym różnią się od siebie: lazura, lakierobejca i lakier, a także, w jakich sytuacjach należy korzystać z poszczególnych środków, by skutecznie ochronić i zabezpieczyć powierzchnie drewniane.

  Zarówno parametry, właściwości, przeznaczenie, jak i sposób aplikacji różni się w zależności od wybranego produktu. Warto więc dokładnie zapoznać się ze specyfiką każdego z wymienionych środków.

  Lazura do drewna

  Jest to impregnat, który może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Lazury zwykle skutecznie chronią powierzchnie drewniane przez czynnikami atmosferycznymi, a zwłaszcza przed wnikaniem wody. Aplikacja lazury sprawia, że na drewnie powstaje przezroczysta powłoka lakiernicza o nieznacznie satynowym połysku.

  Lazura łączy w sobie zalety lakierobejcy i impregnatu, tworząc cienką i trwałą powłokę. Wobec takich parametrów lazura świetnie sprawdza się w przypadku impregnacji i ochrony bardziej precyzyjnych elementów drewnianych.

  Lazurę aplikuje się na czystą, suchą i zagruntowaną uprzednio preparatem drewnochronnym powierzchnię drewnianą. Zwykle nakłada się jedną lub dwie warstwy lazury ochronnej.

  Lakierobejca i bejca kryjąca

  Lakierobejca odznacza się bardzo zbliżonymi parametrami do lazury. Również stosuje się ją na zewnątrz i wewnątrz, a po aplikacji tworzy przezroczystą warstwę. Różnica polega na cechach tej warstwy, co determinuje różny sposób aplikacji i zastosowania.

  Lakierobejca doskonale sprawdza się do impregnowania elementów architektury ogrodowej – ławek, parkanów, altan, czy drzwi. Po aplikacji tworzy grubą, połyskującą warstwę ochronną. Bejca kryjąca dodatkowo kryje i nadaje kolor powierzchniom drewnianym.

  Bejcę nanosi się na czyste i zagruntowane uprzednio drewno jedno- lub dwukrotnie. Każda z warstw schnie nawet do kilkunastu godzin.

  Lakier do drewna

  Działanie lakieru do drewna jest dwojakie: przede wszystkim tworzy powłokę ochronną, stanowiącą zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, promieniowaniem UV i wchłanianiem wody. Po drugie uwypukla koloryt powierzchni drewnianej.

  Lakiery do drewna można stosować na zagruntowane lub niezagruntowane drewno. Zwykle nanosi się dwie warstwy lakieru. Czas całkowitego schnięcia jednej warstwy trwa nie krócej niż jedną dobę.

  Szukasz sprawdzonych produktów do ochrony i zabezpieczania drewna? Sprawdź bogatą ofertę lakierów rozpuszczalnikowych, wodnych, lazurów i farb do drewna od Caparol.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.