google

  stolarstwo, drewno, meble

  Kursy walut 25.05.2018
  1 USD
  3.6686
  0.0096
  1 EUR
  4.3022
  0.0069
  1 CHF
  3.6956
  0.0066
  1 GBP
  4.9061
  0.0005
  1 RUB
  0.0596
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Akademia Techniczna PPG Deco radzi: jak uniknąć błędów podczas olejowania podłogi?

  Odpowiednia warstwa ochronna pozwala zachować właściwości techniczne i dekoracyjne podłóg drewnianych przez wiele lat. W tym celu stosowane są systemy impregnujące i powłokowe. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest olej, ceniony przez użytkowników przede wszystkim za naturalny efekt. Akademia Techniczna PPG Deco radzi, jak uniknąć najpowszechniejszych błędów podczas olejowania podłóg.

  Akademia Techniczna PPG Deco radzi: jak uniknąć błędów podczas olejowania podłogi? Najczęstsze potknięcia związane są z grubością aplikowanej powłoki i nieumiejętnym zbieraniem nadmiaru produktu. Ważne są także warunki sezonowania drewna i gładkość powierzchni przyszykowanej pod aplikację.

  Przygotowanie posadzki

  Przed olejowaniem parkiet musi zostać wyszlifowany równomiernie na całej powierzchni. Pozwoli to uniknąć różnic w chłonności drewna. Brak staranności na tym etapie może  skutkować nieestetycznymi różnicami w połysku podłogi po wyschnięciu warstwy ochronnej oraz niejednakowym wybarwianiu się drewna wraz z upływem czasu. 

  Odpowiednia warstwa produktu

  Zbyt oszczędnie nałożony olej nie pozwala drewnu się nasycić. Skutkuje to gorszymi parametrami powłoki, małą odpornością na wodę i zabrudzenia. W przypadku olejów barwionych mogą także wystąpić różnice w strefowym nasyceniu drewna kolorem. Natomiast zbyt grubo nałożony produkt tworzy powłokę przypominającą lakierową, jednak pozbawioną jej właściwości – nieodporną na zabrudzenia i zarysowania. Drewno takie wygląda sztucznie i traci efekt dekoracyjny.

  Kolejnym częstym błędem jest zbyt późno zebrany nadmiar oleju – gdy produkt zdążył już przeschnąć. Skutkuje to, tak jak w przypadku zbyt grubej warstwy produktu, sztucznie wyglądającą i łatwo rysującą się powłoką. Natomiast olej zebrany zbyt wcześnie, zanim częściowo wchłonie się w drewno, sprawia, że maszyna polerska będzie się zapychać i przez to chlapać olejem. Tak powstałe zacieki i ślady są mocno widoczne i negatywnie wpływają na wygląd całej podłogi.

  Nierównomiernie rozprowadzony olej

  Jeśli olej zostanie rozprowadzony nierównomiernie, a jego nadmiar nie będzie zebrany, mogą powstać różnice w kolorze drewna. Aby tego uniknąć, należy usunąć nadmiar oleju, który nie został wchłonięty w drewno przed rozpoczęciem podsychania powierzchniowego.

  Warunki aplikacji

  Wpływ na wygląd podłogi mają też warunki sezonowania drewna i aplikacji oleju. Aklimatyzacja desek litych do nowych warunków panujących w pomieszczeniu zajmuje około tygodnia. Podczas nakładania warstwy olejowej powinna być zachowana odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. Konieczne jest także zapewnienie stałego dostępu świeżego powietrza, ponieważ olej utwardza się poprzez oksydację – reagując z tlenem. W przeciwnym razie czas wysychania i utwardzania się oleju znacznie się wydłuży.

  Zabezpieczenie ścian

  Olej to wyrób tłusty i pozbycie się go ze ścian pomalowanych klasyczną farbą będzie problematyczne. Dlatego przede wszystkim należy dołożyć wszelkich starań, aby do tego nie doszło. W tym celu ściany zabezpieczamy folią typu antychlap (w ofercie ma ją np. Dekoral Gold), która łączy w sobie właściwości taśmy samoprzylepnej i folii. Dzięki właściwościom antystatycznym świetnie przylega do ściany. Jeśli jednak dojdzie do zachlapania ściany, zabrudzenia można częściowo usunąć za pomocą gąbki namoczonej w wodzie z detergentem. Gdy efekt nie będzie zadowalający, tłuste plamy trzeba odciąć specjalną farbą izolującą, np. Dekoral Renostyl Plus, i ponownie pomalować.

  Akademia Techniczna PPG Deco zaprasza profesjonalnych wykonawców na szkolenia dotyczące prawidłowego olejowania parkietów.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.